Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Yüzlerce Kartallı aşure gününde bir araya geldi…

Yüzlerce Kartallı aşure gününde bir araya geldi…
115 views
03 Ekim 2017 - 18:59

Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı işbirliği ile düzenlenen Aşure Günü’nde yüzlerce Kartallı bir araya geldi.

Kartal Belediyesi, Muharrem orucunun ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlara aşure lokması dağıttı. Aşure lokması ikramı ilk olarak Kartal Cemevi Vakfı’nda başladı, daha sonra Kartal Meydanı’nda devam etti.

 

Kartal Belediyesi tarafından Kartal Cemevi’nde ve Kartal Meydanı’nda yüzlerce vatandaşa aşure lokması dağıtıldı. Aşure günü dolayısı ile hazırlanan programa Kartal Kaymakamı Cemil Aksak, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Gökhan Yüksel, Ali Apaydın, Cengiz Türkmen, CHP Parti Meclis Üyesi Hüsnü Süslü, Kartal Müftüsü Mustafa Baytar, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, Cemevi Dedesi Celal Özer, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal CHP İlçe Yönetimi, Kartal Belediyesi birim müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

 

Aşure ikramından önce konuşma yapan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, “ Muharrem ayı vesilesi ile Kartal Cemevi işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu aşure etkinliğine hepiniz hoş geldiniz. Kerbela olayı asırlar geçse de unutulmayacak. Tarihe baktığımız zaman Hz. Hüseyin’e yapılan zulüm hiçbir zaman belleklerimizden yok olmadı. Hz. Hüseyin, dünya insanlık tarihine örnek oldu. Mazlumları ezen, haklarını gasp eden bir diktatöre boyun eğmedi. 7 bin kişilik Yezid’in ordusunun karşısında ailesi ve kendisi dimdik durdu. Fırat nehri o bölgeden geçmesine rağmen Peygamber torunlarına bir yudum su vermediler ve katlettiler. Kafalarını kesip bütün meydanlarda katliamlarını ilan ettiler. Bunu yapanlar, bunu bir güç uğruna yaptılar. Hz. Hüseyin de bütün mazlum halklara örnek oldu. Ölüme bilerek gitti, zulüme boyun eğmedi ve şehit oldu. Ve diyoruz ki Kerbela’dan Çanakkale’ye, Çanakkale’den Başkomutanlık Meydan Savaşı’na bütün şehitlerimize ve haksızlık uğruna canlarını feda eden bütün yiğitlere selam olsun. Cemevi ve yönetimine bu geleneği bozmadan devam ettirdikleri için teşekkür ediyorum. Bu anlayışa sahip çıkan, ötekileştirmeden, mezhep ayrımı yapmadan birbirine insanca bakabilen herkese selam olsun. Allah ibadetinizi kabul eylesin” dedi.

 

Aşure lokması dağıtılmadan önce Kartal Cemevi dedesi tarafından dua okundu. Okunan duaya Kartal Belediyesi yetkilileri, Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş ve vatandaşlar da katıldı. Duanın ardından aşure kazanının başına geçilerek vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR