Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

İstanbul Tuzla Belediyesi, ‘Yerel Yönetimler Arası Proje Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı

İstanbul Tuzla Belediyesi, ‘Yerel Yönetimler Arası Proje Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı
296 views
15 Eylül 2017 - 15:19

İstanbul Tuzla Belediyesi, ‘Yerel Yönetimler Arası Proje Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. Kent Ekonomilerine Katkı Projeleri dalında ‘Tuzla Marina’ projesi birinci seçilen Tuzla Belediyesi, kent ekonomisinin yanı sıra bölge ve ülke ekonomisine de katkı sunması nedeniyle ödüllendirildi.

15 Eylül 2017_ AK Parti 6. ‘Yerel Yönetimler Arası Proje Yarışması‘nın sonuçları açıklandı. Tuzla Belediyesi, ‘Kent Ekonomilerine Katkı Projesi’ dalında birincilik ödülü kazandı. Ankara’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden birincilik ödülünü alan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, elde ettikleri başarıdan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, Kent ekonomisinin yanında bölge ve ülke ekonomisine de katkı sunan ‘Tuzla Marina Projesi’nin yerelden ulusala uzanan bir başarı hikayesi olduğuna işaret etti.

Dr. Şadi Yazıcı: “Hayali gerçeğe dönüştürdük”
Tuzla Marina Projesi’nin sadece bir alışveriş, eğlence merkezi olmadığını, bir sosyal yaşam alanı olduğunu belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, şu açıklamada bulundu: “Bu birincilik ödülü bizim için çok önemli ve mutluluk verici. Planlaması 2011 yılına dayanan ve 2014 yılında yola çıktığımız Tuzla Marina Projesi ile bir hayali gerçeğe dönüştürdük. Türkiye’nin en büyük ve vizyon projelerinden biri olan Tuzla Marina’yı, dünyada eşi benzeri olmayan bir mimari ve yine bir ilk olan beş fonksiyonlu özelliği ile bölge halkına ve ülkemize kazandırdık. Turizm ve ticaret alanında; hem ilçemizin, hem bölgemizin hem de ülkemizin ekonomisine katkıda bulunacak bir proje. Tuzla Marina’da istihdam edilecek personel için Tuzla’da ikamet şartı getirerek bu projemize sosyal bir boyut da kazandırdık. Tuzla Marina, sadece alışveriş – eğlence merkezi değil, aynı zamanda ilçemiz ve çevresine yeni bir çehre, yeni bir sosyal yaşam alanı kazandırdı. Bu projemiz aynı zamanda yerelden ulusala uzanan bir başarı hikayesidir.”

 

Rakamlarla Tuzla Marina projesi:

• Tuzla Belediyesi’nin ‘Kent Ekonomisi Projesi olan Tuzla Marina’, 5 ayrı kategoride hizmet veren Avrupa’nın en büyük 3. projesi ve aynı zamanda İstanbul’un kara ve deniz üzerinde kurulu en fonksiyonel projesi.
• İçinde 5 Yıldızlı Otel, AVM, Eğlence ve Oyun Merkezinin yanı sıra, Akvaryum ve Yat Limanı olan proje, toplam 530 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu bulunuyor.
• Proje için 2011 yılında planlama başlandı, 19 kurumdan fikir alındı, projeye 2014 yılında start verildi.
• Deniz ve kara üzerinde kurulu büyük bir proje.
• Deniz üzerinde konumlanan adacıklarda 154 üniteli alışveriş merkezi bulunuyor.
• Dünyanın en hızlı roller coster’larından ikisine sahip tema parkı.
• 88 metre ebadı ile İstanbul’un en uzun akvaryum tüneli.
• 750 tekne kapasitesi ile; eğlence, deniz, alışveriş, otel, sinema ve sosyal yaşamı bir arada sunuyor.
• 2 bin 175 kişiye istihdam, 120 milyon TL yıllık gelir ve 26 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR